Xanthos, někdy též nazýván Xanthos-Letoon, je zbořené antické a řecké město s vykopávkami, nedaleko Kalkanu. Patří do Unesco World Heritage. Poblíž je také pláž Patara, jiná podobná lokalita Letoon nebo soutěska Saklikent.
Xanthos je kopec. Kopcem prochází silnička, ze které už je vidět některé antické oblouky a divadlo. Kdo si chce lokalitu projít, musí si koupit lístek (v roce 2016 stál 10 TL, asi 80 Kč). U prodejny lístků jsou toalety, parkoviště a malý obchůdek s čajem. (GPS 36.35709, 29.31918.)
Nejstarší osídlená část Xanthosu pochází z Lýkijského období, tedy asi 500 let př.n.l. Jde o tu menší část na západ od silnice a na jih od divadla. Samotné divadloje novější, římské a dosti klasické.
Rozlehlejší část Xanthosu je od silnice na východ. Jde sice stále o velmi staré stavby, ale oproti jihozápadní straně vlastně mladé, totiž římské a byzantské. Celý areál byl v byzantském období obklopen hradbou, která už je vidět jen na občas. Hodně na východ se dá podle půdorysu rozeznat křesťanská bazilika, nyní nepřístupná. Naproti je mohutný zbytek téměř čtvercového chrámu Nereidek. To byly asi nějaké kněžky, ty Nereidky. Většina průčelí chrámu byla v 19. století odvezena do Britského muzea a tam částečně rekonstruována. Mnohé volně se válející kameny jsou popsány řeckou majuskulou. Při troše snahy by se daly číst, například jsem celkem snadno přečetl první slovo jednoho nápisu jako "autokrator lkais", tedy pravděpodobně "samovládce Lýků".
Turisticky je nejzajímavější obejít si antický areál celý. Dají se na to použít cestičky v porostu. Mezi rozvalinami starých domů po mnoha stoletích vyrostla křovitá makchie, takže je to občas zajímavé bloudění. Dají se objevit hradební věže, zbytky chrámů, sarkofágy nebo občas i jeskyně. Na horní straně kopce jsou dominantní lýkijské hrobky vytesané do skály. Jsou to velké místnosti obvykle se třemi policemi na uložení rakví. Mívaly kamenné dveře, které dnes chybí. V Xanthosu jsem také viděl nejméně dvě věže určené na uložení sarkofágu. Z dálky vypadají docela jako český vesnický transformátor.
Na temeni kopce se trochu bujnější křoví rozrostlo v místech, kde ve středověku stával klášter (tedy o dost později než v antickém období, ze kterého je zbytek města). Ze zbytků budov se dá odvodit umístění rajského dvora a okolních cel, ale to je tak všechno.
Pod kopcem Xanthos začíná normální turecká městečko Kınık. Normální prodejny, opravny, pošta, na náměstíčku tři restaurace (GPS 36.35205, 29.31959), benzínka, zastávka autobusů. Městečkem protéká řeka Ešen, ve starověku řeka Xanthos. Pěšky z vykopávek je to asi 10 nebo 15 minut.
Okolní nížinná krajina má strašně zvláštní vzhled, neboť ji kompletně od jedněch kopců k druhým horám pokrývají skleníky a fóliáky. Pěstuje se tu hlavně zelenina, tedy rajčata, papriky, lilky, fazole a okurky.
Podobná lokalita Letoon je asi pouze 4 km jihozápadně od Xanthosu, obci Kumlova (GPS 36.33223, 29.28946). Jak Letoonem, tak Xanthem prochází oblíbená turistická trasa Lýkijská stezka.
Velmi oblíbená turistická lokalita je pláž Patara, u které jsou také nějaké antické ruiny se stoiou a divadlem. Je to u vesničky Gelemiš (GPS 36.2613, 29.3152). Kromě vykopávek je tam fantastické koupání.
Autobusem se lze dostat snadno do Kalkanu a do Fethiye, jezdí to přibližně jednou za hodinu. My se sem i pryč dostali bez problémů stopem.
Turecko > Tyrkysové pobřeží > Xanthos