Turecko je relativně teplá země, ale v zimě je chladno a běžně sněží. Koupání doporučuji od května do října.
Obsah: Sezóna - Antalya a jižní pobřeží - Izmir a západní pobřeží - Istanbul - Velké rozdíly mezi oblastmi - Srážky - Vnitrozemí Turecka
Koupací sezóna v Turecku (podobně jako v Řecku):
Další informace o tureckém počasí s grafy po měsících.
Většinu lidí zajímají teploty v turistických oblastech, tak jsem tomu přizpůsobil výběr prezentovaných dat. Když to trochu zjednoduším, tak:
Proto jsem vybral Izmir a Antalyi pro ukázky teplot.
Na jižním pobřeží Turecka se nachází tak zvaná Turecká riviéra kolem velkého města Antalya. Do Turecké riviéry patří i letoviska Alanya, Side, Manavgat, Belek a Kemer. Většina turistů navštěvujících Turecko míří sem, na Tureckou riviéru. Jaké jsou průměrné teploty v tom velkém městě, v Antalyi, ukazuje graf:
Můžete si všimnout, že teploty jsou velmi podobné těm kolem Izmiru, i když je Antalya výrazně jižněji a víc na východ. Jaro má turecká riviéra příjemné, protože z blízkých hor stéká spousta potoků a řek, které krajinu ochlazují. Naopak na podzim teplo vydrží déle, proto se dá na koupačku na Tureckou riviéru dá běžně jezdit i v říjnu.
Aktuální počasí na Turecké riviéře:
Pro koupající se turisty je podstatná také teplota moře. Uvedený graf se je z dat z Antalye, tedy z Turecké riviéry, ale velmi dobře odpovídá i teplotě vody na západním pobřeží.
Z grafu je vidět, že se v Turecku dá koupat od května do října. Já jsem se na své první cestě koupal u Side i v dubnu a taky to bylo příjemné.
Oproti tomu kolem Istanbulu je teplota moře obvykle o tři stupně chladnější. Do Istanbulu se ale nejezdí na koupačku, proto sem ani nedávám graf.
Poslední důležitá věc pro koupací turistiku jsou hodiny slunečního svitu. Trochu jsem to zprůměroval, takže graf přibližně sedí pro celé Turecko.
Z grafu je patrné, proč sezóna končí v půlce října a ne později, i když moře je v říjnu v Turecku ještě velmi teplé. V říjnu prostě už není dost sluníčka na opalování.
Izmir leží na západním pobřeží, tedy u Egejského moře. Okolí se jmenuje Egejská riviéra a zahrnuje letoviska jako Bodrum, Kuşadasi nebo Çeşme. Klima má Egejské riviéra středomořské a je tu teplo jako v Řecku.
Klima v Izmiru nejlépe vystihuje turecké turistické oblasti. Pro představu: v České republice je průměrná červencová teplota 23 °C. Takže na přelomu dubna a května je na Egejské riviéře teplo jako u nás v červenci.
Na Egejské riviéře (tedy kolem Izmiru) během sezóny prší velmi málo. Opět pro představu: v Praze naprší v červenci průměrně 67 mm srážek. Graf přibližně odpovídá i jiným turistickým oblastem Turecka (s výjimkou Istanbulu): v sezóně prostě nezmoknete.
Aktuální počasí Egejské riviéry:
Istanbul má trochu jiné počasí než zbytek Turecka, protože je relativně na severu a zároveň je hodně u moře. Teplotní průměry jsou následující:
Když se to porovná třeba s Prahou, tak v Istanbulu je průměrně přibližně o 8 stupňů tepleji.
V Istanbulu také prší méně než v českých zemích. Na rozdíl od jiných míst Turecka, kde se srážky velmi liší podle ročního období (v zimě hodně prší, v létě skoro vůbec), se v Istanbulu srážky rozkládají víceméně rovnoměrně a vrcholí v květnu, kdy v Istanbulu prší průměrně dokonce trochu víc než u nás.
Turecko je veliká země
takže co oblast, to trochu jiné počasí. Zjednodušeně se dá Turecko rozdělit na tři typy oblastí.
klima obecně | léto | zima | |
Teplá pobřeží - Egejská oblast a pobřeží středozemního moře (Izmir, Antalya) | středomořské klima | v létě teplo až horko, spíše sucho | zima mírná, vlhká |
Vnitrozemí, východní a jižní Anatolie | kontinentální klima s extrémy | v létě horko a hodně sucho | zima chladná až krutá, deště a sněžení podle vzdálenosti od moře |
Severní pobřeží přiléhající k Černému moři a okolí Marmanského moře (Istanbul) | mírné klima | v létě tak akorát, občas srážky | mírná zima, mlhy, na horách deště |
Jestli do Turecka jedete na letní dovolenou, zajímá vás ten první řádek tabulky. Je to ale zjednodušené.
Na grafu si můžete porovnat srážky z různých míst Turecka. Je vidět, že v Turecku obecně prší podobně jako u nás (máme průměr asi 42 mm za měsíc), ale jsou větší rozdíly mezi obdobími a oblastmi.
Zimní srážky jsou převážně dešťové, ale ve východní části země a na vysokých horách převážně sněží. Sníh se tam může místy udržet až do počátku května, většinou ale mizí při oblevách už v předjaří. Hodně záleží na nadmořské výšce. Například v Kapadokii v dubnu je sníh už jenom na Ercies Daği u Kayseri. Turecká lyžařská střediska (například na Uludağu) fungují většinou od prosince do února, déle jenom zřídka.
Čím dál na východ, tím víc má klima kontinentální ráz. Kontinentální klima znamená:
Proto je potřeba brát grafy průměrných teplot s rezervami. Například v době psaní tohoto článku (v prosinci 2010) má být ve Vanu průměrně 3 °C, ale je tam 14 °C.
Vnitrozemí turecké Anatolie je vysoko položené a relativně daleko od moře. Proto tam je většinou chladno a sucho. Některé oblasti jsou sice zavlažovány řekami stékajícími z pobřežních hor, ale většina území jsou aridní pastviny, polopouště, údolní slaniska a příležitostná pole.
Hlavní město Ankara leží přibližně na hranici suché vnitrozemní a vlhké severní oblasti. Kvůli vyšší nadmořské výšce má průměrné teploty trochu nižší. V porovnání s nedalekým Istanbulem má ale už kontinentální klima s chladnějšími zimami a teplejším létem.
Jak se také dá najít na grafu srážek (někde výše na této stránce), ani do Ankary si nemusíte brát deštník. V zimě ale budete potřebovat teplé oblečení. Ačkoli je průměrná maximální teplota v lednu 4 °C, v průměru v lednu v Ankaře mrzne po 23 dnů. To jsou ty velké rozdíly typické pro kontinentální klima, o kterých jsem psal výše. A dál na východ jsou rozdíly ještě větší.
U dalších míst z tureckého vnitrozemí uvedu jenom aktuální stav z www.wunderground.com.
Konya, centrální oblast, víc na jihu
Nevşehir, tedy Kapadokie
Trabzon, tedy pobřeží Černého moře
Van, poslední větší město na východě
Potřebujete-li detailnější informace o klimatu nebo počasí, zeptejte se mě mailem. Mám k tomu docela dost zdrojů, ale nechtěl jsem vážené čtenáře této stránky unavovat přemírou podrobností.