Podívejte se na turecké ceny. Taky co v Turecku nakupovat. Další informace o turecké měně a cenách.
Obsah stránky: Směnné kurzy - Turecká lira - Bankovky a mince - Platba českou kartou - Směnárny - Bankomaty a karty - Inflace - Karta Revolut
V Turecku nyní probíhá rychlá inflace, kolem 15 % ročně.
Na jaře 2024 přibližně platí:
1 TL = 0,73 Kč
100 Kč = 140 TL
Zhruba od roku 2017 běží v Turecku rychlá inflace. Napřed kolem 10 procent ročně, nyní mnohonásobně víc. Je to dáno jednak rychlým růstem ekonomiky, ale také debilní politikou centrální banky, která je pod přímým vlivem prezidenta. Prezident chce nízké sazby (motivované politicky), což vede k monetární expanzi. V Turecku se to promítá do cen.
Turecká lira se v Turecku značí symbolem TL, turecká lira. V kurzovních systémech má nová turecká lira symbol TRY.
1 lira se dělí na 100 kurušů (kuruş), které se značí kr. Já kurušům občas říkám groše, protože slovo kuruş je odvozeno od slova groš.
1 TL = 100 ykr
Běžný překlep je turecká libra. Žádná turecká libra jako platidlo neexistuje, správně je to turecká lira.
Turecké mince jsou od pěti kurušů do jedné liry. Lira je bimetalová. Bankovky jsou v hodnotách 5, 10, 25, 50 a 100 lir (možná je i 200, nevím jistě). Dvoulirová mince ani dvoulirová bankovka neexistuje. Chvíli trvá zvyknout si na čtvrťák v hodnotě 25 kurušů.
Je možné, že některé malé mince a bankovky jsou už v důsledku inflace zrušeny, nestíhám to sledovat.
Na všech bankovkách je na lícové straně podobizna Mustafy Kemala Atatürka. Na rubové straně mají portréty jiných důležitých osobností. V roce 2011 jsem si všimnul, že bankovky po třech letech (od roku 2008) změnily obrázky na rubu. Líce zůstaly stejné.
Návod na zřízení karty Revolut jsem přenesl na samostatnou stránku. Revolut je výhodný, hlavně protože konvertuje měny za kurzy blízké středovým. Doporučuju si jejich kartu opatřit ještě před cestou. Dá se tak za dovolenou ušetřit několik stovek.
Od roku 2023 se snažím co nejvíc platit českou kartou. Je potřeba se ujistit, že máte na kartě dobré směnné kurzy. Já jsem si na to pořídil u mBank kartu Svět. Ta má kurzy asi jen 1 % odchýlené od kurzu ČNB. Jedno procento je málo, je to jedna z nejlepších možností.
Při placení v tureckých obchůdcích a samoobsluhách platba proběhne asi za půl sekundy. Ve stejnou chvíli (tedy okamžitě) mi chodilo i upozornění na telefon, že platba proběhla (na to je samozřejmě potřeba mít internet v mobilu).
Při zpětné kontrole účtu jsem nenašel žádné skryté poplatky. Náklady jsou jenom směnný kurz mé banky.
Ještě výhodnější karta, kterou se dá takhle platit, je Revolut. U ní je výhodné si předem peníze zkonvertovat z korun na liry, aby se to nemuselo konvertovat v okamžiku platby (večer a o víkendu to u Revolutu může být dražší).
Bankomaty účtují při výběru ze zahraničních karet (tedy i českých) poplatek. Obvykle je ve výši 7 %, což mi přijde moc. Existují ale i banky, jejichž bankomaty ten poplatek neúčtují.
Spousta lidí si myslí, že se jich tenhle poplatek netýká, pokud mají od své banky nebo od Revolutu výběry zdarma. Omyl. Těchhle sedm procent si účtuje provozovatel bankomatu, ne vaše banka!
banka bankomatu | poplatek | další náklady |
---|---|---|
ING | 0 % | poplatek české banky, typicky např. 30 Kč za
výběr (dle vaší smlouvy) nevýhodnost kurzu, typicky 1 % až 3 %, podle kurzovního lístku vaší české banky |
Halkbank | 0 % | |
Ziraat Bankası | 0 % | |
Vakif bank | 3,5 % | |
ostatní turecké bankomaty | 7 % |
Tabulka odpovídá stavu na jaře 2024. Bezplatné výběry by měla mít taky banka KüveytTürk, ale její bankomat jsem nikde nepotkal, abych si to ověřil.
Znamená to tedy, že je potřeba vyhledávat bankomaty Ziraat Bankası a Halkbank. Například na letišti v Antalii jsem hned ve východu z letiště viděl bankomat Halkbank (mezi dvěma skleněnými dveřmi).
U ING sice jde udělat bezplatný výběr, ale celkem drsně vnucují DCC, která si strhne 12 %, takže pokud neumíte DCC odmítnout, ING nepoužívejte.
Během procesu výběru každý bankomat na poplatek upozorní, takže je možné výběr ještě odmítnout. To je dobře.
Vždy odmítněte Dynamic currency exchange, pokud to bankomat nabízí. Sice vidíte, kolik českých korun bude strženo, ale konverze probíhá ve velmi nevýhodném kurzu (to platí nejen pro Turecko, ale pro zahraniční výběry obecně).
Jinak řečeno, když máte na výběr, vždy volte platbu a výběr v tureckých lirách.
Překvapila mě spolehlivost tureckých bankomatů. Už v roce 2010, kdy jsem měl kartu Mastercard, se mi podařilo vybrat ve čtyřech případech ze šesti pokusů. Také výběry s Visa kartou byly všechny úspěšné. Často je více bankomatů pohromadě na jednom místě, takže když jeden selže, druhý bankomat je hned vedle. Později už se mi nikdy nestalo, že by se mi výběr nepodařil, takže spolehlivost bankomatů se pravděpodobně blíží ke 100 %.
České banky se liší ve výhodnosti výběru tureckých lir. Do roku 2017 jsem za výběr platil asi 100 Kč plus asi půl procenta částky kvůli blbému kurzu banky (zjištěno z výpisu). Od roku 2019 jezdím s kartou Revolut a s mBank kartou Svět (ne s jejich normální debetní kartou), které mají výběry levné (Revolut zdarma omezené částky) a mnohem lepší kurzy. Důležité je tedy při výběrech z bankomatů sledovat kurzovní lístky vaší banky. Banka může na výběru vydělat díky svému nevýhodném kurzu. Situace se naneštěstí mění každou chvíli, takže je těžké doporučovat konkrétní českou banku.
Směnárny jsou hlavně na letištích a v turistických oblastech. Nejvýhodnější kurzy mají směnárny uprostřed velkých měst, nejlépe v nějaké ulici blízko bank (mají konkurenci). Naopak směnárny na letišti jsou relativně nejméně výhodné. Dejte si pozor na zlodějské kurzy ve směnárnách poblíž turistických atrakcí (klamně přehozené číslice na kurzovním lístku, neuváděná přirážka apod.). Můžete měnit i v bankách, ale počítejte s poplatky. Férové kurzy jsou takové, u kterých se nákup a prodej liší pouze o jedno procento (takže jejich přirážka od středu je půl procenta).
Ve směnárnách je nutno měnit eura nebo dolary. Můžete mít úspěch s japonskými jeny, ruskými rubly a britskými lirami, to ale zdaleka ne všude. České koruny v tureckých směnárnách ani bankách nevyměníte nikde (v nouzi, kdy zbudou jenom koruny, potřebujete potkat ochotné české turisty). Eura na cesty měním v turistických směnárnách uprostřed Prahy (například v Kaprově ulici 13), protože tam mají nejvýhodnější kurzy (mají eur nadbytek a potřebují spíš koruny).
Turecké liry v Čechách běžně ve směnárnách ani bankách nejsou. Když už je někdo náhodou má, tak si přihazuje zhruba 5 %, což je hodně.
Výběr ze správného bankomatu s jednou konverzí je skoro vždy lepší než tratit na dvojí směně ve směnárnách (koruny - eura, eura - TL), i když jsou v tom poplatky za výběr z bankomatu.
V některých turistických místech můžete platit rovnou dolary nebo eury. Např. v Tekirově nebo v Kemeru je to úplně normální (Rusové platí dolary, Němci eury). Musíte ale počítat s tím, že při placení eury nebo dolary vám obchodníci napálí cenu. Není třeba výjimkou, že kdo chce platit eury, dostane jiný jídelní lístek, kde jsou ceny téměř dvojnásobně napálené. Doporučuju eura i dolary vyměnit a platit lirami.
Zcela běžně je možno eury platit u vstupu do profláknutých turistických památek, například do Pamukkale, Efes apod. Protože v Eurech neběží tak rychlá inflace, je to pro provozovatele těch památek jednodušší.
Kamarádi zkoušeli uplatnit dolarové cestovní šeky American Expres. Šlo to normálně ve větších bankách a ve většině směnáren, jen je potřeba doklad totožnosti. Průvodce Rough Guide uvádí, že na Eurošeky si banky berou vysoké provize, až 7 procent.
Turecko mělo koncem dvacátého století po několik desetiletí zoufale vysokou inflaci. Roku 2003 byl schválen plán měnové reformy, která prudkou inflaci zastavila, takže kolem roku 2010 byla inflace jen kolem 7 % ročně, což je lepší než pádivá inflace konce devadesátých let. (Osobně mám pocit, že mezi lety 2008 a 2010, kdy jsem do Turecka začal pravidelně jezdit, zdražilo máloco. Naopak po roce 2011 zdražuje všechno, ale úměrně tomu padá i kurs liry - s výjimkou roku 2014, kdy byla uměle oslabena česká koruna) Vedlejším prvkem reformy bylo odstranění šesti nul z nominální hodnoty liry (ale např. Holman, Ekonomie, 2005, str. 552, uvádí škrtnutí pěti nul). Hlavním krokem měnové reformy bylo zpřísnění fiskální regulace a zvýšení nezávislosti centrální banky, která od té doby s lirou prováděla "kurzové cílování". Kolem roku 2012 přešla na inflační cílování.
Nová turecká lira YTL byla tedy postupně zaváděna od roku 2005, kdy se ze staré turecké liry škrtlo šest nul. Ještě dnes můžete můžete od některých Turků slyšet ceny nikoli v nových lirách, ale v "miliónech" lir. Ten "milión" znamená jednu novou tureckou liru. Ještě v roce 2008 se pro liru používala zkratka YTL, což znamenalo "nová turecká lira", to Y je od slova yeni = nový. Nové na tom bylo, že předtím z bankovek škrtli šest nul a potřebovali to odlišit. Od ledna 2009 zmizelo označení liry jako "nová", takže to nyní je opět TL.
Důsledky inflace z přelomu století jsou leckde vidět dodnes. Například v istanbulském metru se do turniketů nehází mince, ale kupované žetony. Jarní inflace v roce 2008 ale Turecko postihla méně než zbytek světa, a tak lira k euru krátce posilovala. Kolem roku 2012 se to zase obrátilo a inflace v Turecku se zase docela rozjela do oblastí kolem 7 % ročně.
Turecká centrální banka není zcela nezávislá, je v podstatě ovládána vládou. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. (Doplněno 2018: už to vidíme, je to bordel, inflace se opět roztáčí.)
Protože na tomto webu občas uvádím ceny v tureckých lirách, ale cestopisy jsou z různých let, hodí se mi sledovat historické kurzy. Na jaře 2024 1 TL = 0,73 Kč, na jaře 2023 1 TL = 1,1 Kč. Na podzim 2022 1 TL = 0,75 Kč, v létě 2021 1 TL = 2,40 Kč, na jaře 2020 1 TL = 3,67 Kč, v únoru 2019 1 TL = 4,30 Kč. V létě 2018, po velkém poklesu to bylo 1 TL = 3,70 Kč. V zimě 2017-2018 platilo 1 TL = 5,60 Kč, v zimě 2016 platilo 1 TL = 8,20 Kč. Na podzim 2011 1 TL = 10 Kč, na jaře 2008 1 TL = 12,50 Kč. Turecká lira od roku silněji 2010 oslabuje, v zemi byla už v roce 2013 třetí rok větší inflace (kolem 7 procent) a do roku 2021 se udržuje vysoká.
Komentáře k této stránce - turecká měna a peníze na diskusním webu najih.cz
Dvaceti a pětilirová bankovka, líce a ruby
Padesáti a desetilirová bankovka, líce a ruby
Typické bankomaty, které jsou v Turecku leckde
Skály s pokličkami poblíž města Ürgüp jsou vyobrazené také na
padesátilirové bankovce
Každý turecký bankomat umí vždy alespoň angličtinu, ale v turečtině
je to mnohem zábavnější