Ubytování v Istanbulu je obrovská spousta.
Když jsme se v roce 2011 po Istanbulu pohybovali jako náhodní turisté, překvapivě nejlépe se nám hledal nocleh na Sultanahmetu v uličkách pod Modrou mešitou. Souvisí to s tureckým zvykem koncentrovat jeden typ podniků na jedno místo. V uličkách kolem Kutluğun sokak a Akbiyik caddesi tu stojí dvoupatrové pensiony a hotýlky se střešními terasami (na těch se podává snídaně). Když jsme v Istanbulu byli v březnu 2011, dala se cena za dvoulůžkový pokoj uhádat na 50 TL na noc. V dubnu 2014 už to bylo 150 TL na noc a museli jsme se hodně snažit. Což už je docela dost peněz. V sezóně bych očekával ještě o něco víc, kvůli poptávce.
Asi nejvíc můžu doporučit Lamp Guest House s malými stylovými pokojíky a hezkou terasou, ale je drahý. Vybavení pokojů není nejnovější a tapety už něco zažily, ale má to atmosféru a klimatizaci.
Nejlevnější variantou je dormitoř (společná ložnice na palandách) v hostelu Big Apple. Tam 1 noc stojí 16 euro na osobu (za 2 lidi tedy 96 TL, rok 2014). Nebo se dá chodit mezi hotýlky v okolí a koukat, kde mají co za jakou cenu. V pěti uličkách je tam soustředěno asi sto dvacet ubytovacích zařízení různé úrovně. Tipnul bych si ale, že i v sezóně nebude možné shánět na blind a smlouvat a bude potřeba mít rezervaci. Jiná možnost je nechat se přímo na Sultanahmetu ochytit naháněči (stačí chvíli postát s batohem na zádech u tramvajové zastávky a už jsou tu), kteří nabízejí podobný standard za vyšší ceny (mimo sezónu jen nepatrně vyšší), ovšem v oblasti směrem k bazaru, odkud není při snídani tak dobrý výhled.
Jinak se v Istanbulu dá ubytování shánět v podstatě kdekoliv. Malé i větší hotely jsou porůznu roztroušené ve všech částech města. Výše popisovaná oblast pod Modrou mešitou je výjimečná tím, že tam jsou v uličkách téměř výhradně hotýlky a restaurace, takže tam se to shání opravdu dobře. Při hledání v jiné části zkuste:
Nic nezkazíte, když budete v Istanbulu hledat ubytování přes internet nebo na Airbnb. To je ubytování v soukromých domech, za peníze, ale relativně lacino. (Odkaz vede na voucher na asi 600 Kč pro moje kamarády.) Najdete-li si v AirBnb hezké ubytování, neprovádějte hned rezervaci, ale pošlete raději dotaz na víc ubytování najednou a rozhodněte se až podle odpovědí.
Hodně Airbnb bytů se nachází ve čtvrti Balat na břehu Zlatého rohu. To je velmi zvláštní, naprosto typická turecká čtvrť. Úzké uličky, krámky, provozovny na ulici. Bydleli jsme tu jednou celý týden a moc se nám tu líbilo. Horší byla do Balatu jenom doprava, ale zvykli jsme si z Eminonu jezdit autobusem.
Můžete taky zkusit Couchsurfing, ale asi nebudete mít šanci, poptávka pobytu v Istanbulu výrazně převyšuje nabídku. Párkrát jsem také zkusil hostelworld.com, to je agregátor hostelů. Booking.com mívá blbě ceny, nesmíte mu úplně věřit. Například to, co je pojmenováno jako hostel, bývá dost často prostě hotel.
Většinu informací uvádím na stránce ubytování v Turecku.
V případě cestovky není co radit. Zbavujete se části svobody, ale dostáváte za to víc času, protože nemusíte nic shánět a řešit. Doporučuji se podívat na recenze hotelů, než si do nějakého objednáte zájezd.
V Istanbulu jsou recenzované zejména tyto hotely: Akgün, Anatolia Suite, Babil, Bern Otel, Beyazid, Büyük Keban, Cara, Delta, Ephesus, Gözde, Grand Hilarium, Grand Ons, Grand Tahir, Grand Yavuz, Hamidiye, Grand Washington, Nanda, Kafkas, Kečik, Kuran, Linda, Metropol, Mirilayon, Mosaic, Newport, No name, Oran, Orient Mintur, Ottoman, Prestige, Romance, Royal, Samir Hotel, Sultan, The Golden Horn, Vezir, Zagreb, Zürich. Zobrazit české recenze hotelů v Istanbulu.