Eyup je istanbulská čtvrť u konce zálivu Zlatý roh, vhodná jako cíl výletu, když už máte pocit, že jste v Istanbulu viděli všechno podstatné. V Eyüpu je k vidění:
Osobně mi nejzajímavější přijde ten výhled na Istanbul z netradičního směru. Turci ale více vyhledávají mešitu. Jednak je zde údajně pohřbený Ayyub, přítel proroka Mohammeda. Mešita byla také v historii důležitá při různých rituálech při nastolování sultána.
Lanovka stojí 4TL nebo 2,15 přes Istanbulkart. Lanovkou jsem osobně nejel, protože dole byla zbytečně dlouhá fronta. Lepší mi přišlo ten kousek vystoupat nahoru po cestě pro pěší, která vede mezi stromy a hroby. Cesta trvá odhadem 15 minut a je to hezká procházka. Nahoře jsou restaurace, kavárny, toalety, zmrzlina a kus dál už normální istanbulská zástavba.
Do Eyüpu se dá dojet autobusy z Eminonu. Časově náročnější, ale zajímavější je jet trajektem, který jede po Zlatém rohu, zálivem šněruje a cestou hodně často staví v přístavištích na obou březích.
Při své první návštěvě Eyüpu jsem to spojil s procházkou kolem istanbulských Theodosiánských hradeb. Není to daleko, ale cestou se musí přkonat osmiproudá dálnice. Je tam nadchod, nebo se musí jít pod mostem až u zálivu.
Eyüp je pojmenován podle přítele proroka Mohammada, který se jmenoval Abu Ayyub al-Ansari, což Turci vyslovují zjednodušeně jako Eyüp. Tento Ayyub padl při prvním arabském obléhání Konstantinopole v letech 674 - 678.
Ve vrcholném středověku bylo v Eyüpu hlavní instanbulské pohřebiště. Odkaz na něj jsem objevil i v knize Orhana Pamuka Jmenuji se Červená. Dá se to vysvětlit tím, že ležel vně městských hradeb.
GPSky: mešita Eyup Sultan Camii 41.04804, 28.93373, spodní stanice lanovky 41.04971, 28.93435, vyhlídka Pier Loti 41.05324, 28.93341, nadchod nad dálnicí 41.03833, 28.93706.