Harran je vesnička asi 50 km od Şanli Urfy, malý kousek od syrských hranic. Zajímavý je zde opuštěný křižácký hrad, vykopávky z různých dob a původní arabská architektura, která má zvláštní postupy a tvary, protože se vždy musela obejít bez dřeva.
Podle biblického příběhu se v tomto místě setkal Jákob s Ráchel, dcerou Lábanovou, když přišla ke studni, aby napojila své ovce; byla totiž pastýřka, a hned si ji zamiloval. Jákob pak musel pro Ráchel sloužit Lábanovi v Cháranu sedm a ještě sedm let, navíc k ní dostal další tři ženy, chudák.
Harran byl po celý středověk relativně frekventované a známé místo. Vznikla tu kniha Picatrix, nejdůležitější a nejznámější kniha středověkého okultismu (psána arabsky, 10. století).
Harran je vlastně několik vesnic rozptýlených kolem centrálního mírného kopce. Kopec se rozkládá nad širou rovinou, kam až oko dohlédne. Obyvatelé vesnice se živí zemědělstvím, pašováním a turistickým ruchem. Kolem zastávky minibusu jsou nějaké turistické hospody a stánky, takže něco se tu sehnat dá. Nejsem si jistý, zda jde v Harranu jednoduše přespat. Do oblasti Harranu vede zavlažovací kanál od eufratské Atatürkovy přehrady (někde tu končí), takže okolní pole mají vláhu. Jinak by tu byla poušť, ke které zdejší krajina stejně nemá daleko.
Ještě v roce 2011 byl křižácký hrad volně přístupný (občas se muselo něco prolézat). V roce 2014 už je hrad oplocený a vybírá se vstupné.
Z Şanliurfy do Harranu jezdí přibližně každou hodinu minibus. Stojí 5 TL. S jistotou se do něj dá nastoupit na autobusovém nádraží v Urfě, ale pak ještě projíždí celým městem a nabírá lidi cestou, například na Atatürkově ulici.