V roce 2025 jsou data v telefonu v Turecku pro turistu relativně hodně drahá, ať se to udělá jakýmkoli způsobem:
Jak už jsem zmínil, běžnou tureckou SIMku si nelze normálně koupit a dobít, takže je nutné kupovat turistické SIMkarty. Místní tři operátoři si udělali kartel a všichni mají prakticky stejnou nabídku. Na jaře 2023 se nabízelo:
(ceny přepočítávám na koruny kvůli rychlé inflaci. Cena různě kolísá podle inflace, ale oni to pak vždycky zase zdraží).
Menší balíček než 20 GB nejde koupit. Je to takový trik, aby v přepočtu na GB vycházela docela dobré cena, ale 20 GB je fakt hodně, obzvlášť když je na vyčerpání jenom krátká dovolená (typicky týden nebo dva). Takže ano, je to drahé.
Pozor na nákup SIMky na letišti! Na letišti v Antalyi se tatáž 20 GB SIMka prodávala ne za 800, ale za 1300 Kč.
U tureckého operátora O2 se jednorázová karta jmenuje Hoş geldin!
(Něco jako Vítejte!)
SIMky se nejlépe nakupují ve velkých městech, kde jsou turisté, například v Antalyi, Alanyi a podobně. Tam umí anglicky a chápou potřeby turistů. Máte-li možnost koupit SIMku na letišti, zvažte, jestli budete mít nějakou další příležitost. Další možnost nemusí vůbec nastat a na letišti prodávají jenom to, co funguje. Ale ty letištní ceny jsou fakt příšerné.
Před nákupem SIMky se vyplatí přepnout rozhraní telefonu do angličtiny, protože je pravděpodobné, že Turek bude potřebovat nastavit nějaké parametry připojení. V češtině by to nezvládl. Při nákupu si prodavač dvakrát fotí pas včetně vstupního razítka.
Pozor na zavádějící informace, které vám můžou prodejci dávat. V odlehlejších místech vůbec neznají SIMky pro turisty. Jenže běžné levné turecké SIMky lze dát jenom do přístrojů, které mají tureckou registraci a prodávají se jenom tomu, kdo má tureckou občanku. Je kolem toho velká byrokracie.
Případné dokupování kreditu na data se dá dělat posíláním SMSek nebo někde na webu operátora. Nejlepší je ale navštívit krámek operátora, ukázat mu položku v ceníku (typicky dalších 20 GB), zaplatit mu a nechat si dobít. Dá se dobít zhruba dvakrát, protože po třech měsících přestane turistická SIMka fungovat.
Informace o používání internetu uvádí, kolik zbývá dat a do kdy
platí.
Turecké SIMky zvládají v roce 2023 LTE (4G), což na běžné používání bohatě stačí.
Podle tohoto letáku jsem koupil svou první tureckou SIMku od
nějakého stánkaře před půlnocí v Antalyi. Leták byl arabsky a
mluvili jsme spolu rusky, ale pohoda. To byl rok 2014 a ceny byly
ještě v pohodě.
Měli byste vědět, jaký rozměr SIMky se do vašeho telefonu strká. Existuje velká, stará normální SIMka, mikro SIM a nano SIM pro nejnovější telefony. V obchodech to umějí ustřihnout, ale ne v každém. V poslední době už se vždy předpokládá nano SIM.
Airalo je jeden z poskytovatelů eSIM. V létě 2025 pro Turecko má v na https://airalo.pxf.io/turecko v nabídce tyhle tarify:
Takže je to levnější než turecká turistická SIMka, hlavně ty menší balíčky. Mně osobně na běžnou dvoutýdenní dovolenou stačí 3 GB. Kdo nešetří data, bude potřebovat asi víc (šetřím data třeba tak, že mám vypnutá data pro podcasty, nekoukám na videa na youtube apod.).
eSIM se instaluje dost jinak než normální SIM karta. Nikam se nic nestrká, fyzicky ta karta neexistuje. Zadává se do telefonu v nastavení. V případě Airalo se to dělá buďto QR kódem, nebo vyplněním kódu, nebo přes jejich mobilní aplikaci. Trochu komplikace je, že je potřeba se napřed u nich zaregistrovat mailem a zvoleným novým heslem. Tuto registraci doporučuji udělat doma z počítače, je to trochu jednodušší než na telefonu, ale z telefonu to jde taky. Registrace je potřeba i pro nákupy eSIM v mobilní aplikaci Airalo.
Takže postup pro Airalo:
Ušetřit 3 dolary se dá zadáním kódu DUSAN1978. (Ne, není to můj rok narození, to mi náhodou vygenerovalo. Není to ani affil kód - já z toho nemám nic kromě toho, že při příštím nákupu nějaké simky dostanu drobnou slevu, což je mi už k ničemu, protože se vás už z téhle stránky zaregistrovalo přes tři sta.)
Blbé je, že na tuhle proceduru nákupu eSIM a její instalace je nutné být online. Občas se povede najít někde n letišti nějakou wifi, ale lepší je si to udělat doma před odletem.
Výhoda SIMky Airalo je v tom, že se chová stejně jako místní simka. Jediný rozdíl je v tom, že nepřiděluje telefonní číslo, což teda pro mě je spíš výhoda, protože v turečtině stejně nedokážu nikam telefonovat. Trochu blbé může být jenom to, že se telefonní číslo pak nedá používat pro případné registrace do nějakých tureckých systémů.
Já to dělám doma den před odletem, protože tam mám klid a internet. Ale doporučuju vám si registraci udělat teď hned a případně i stáhnout aplikaci. Jednak za registraci a appku ještě nic neplatíte, jednak den před odletem nebývá dost času.
S nainstalovanou appkou pak můžu datový balíček koupit odkudkoli, kde je stabilní internet. Na letišti to taky jde, pokud seženete dobrou wifi. Ale samotná instalace eSIM může zabrat asi 4 minuty a nesmí se přerušit, tak zvažte, jestli tam na to bude dost času.
V roce 2025 mi funguje slevový kód AIRALOESIM10 na druhou a každou další objednávku na 10 % (na první zabírá ten kód DUSAN1978 a je to obvykle víc než 10 %). Nutno zadat při objednávce v kroku Apply Code.
Roaming, pokud jsem si všimnul, se mi v Turecku zapíná automaticky u všech tří českých operátorů. Akorát se nezapne, pokud u českého operátora nemáte aktivován žádný roaming (např. nová čísla u O2) a je potřeba si ho napřed aktivovat. Doporučuju to zkontrolovat před odjezdem. Ceny za volání přes roaming do Česka jsou samozřejmě dražší než volání u nás. Jak Turecko není v Evropské unii, tak si dovolím zdůraznit, že ceny roamingu jsou výrazně vyšší než ceny normálního českého volání.
Data jsou hodně drahá, doporučuji datový roaming úplně vypnout.
Pro případ nouze existují balíčky roamingových dat. Nevím, jak je to u jiných operátorů, ale O2 nabízí balíček 100 MB za 200 Kč. To je sice drahé, ale v nouzi dobré. Objednává se smskou v určitém tvaru, najděte si to prosím u svého operátora. Já na to mám v mobilu předem staženou aplikaci, která za mě tu smsku pošle (pro O2 to byla aplikace "O2 v zahraničí", u T-mobile se appka jmenuje Můj T-mobile a kupuje se to pod balíčky).
Pamatujte, že Turecko patří pod Svět. Typicky tedy ten nejdražší roaming.
Dobrá vychytávka se dá používat v západních letoviscích, které jsou blízko velmi Řecku, takže na ně dosvítí mobilní signál z Řecka (takže Kušadası a okolí, Çeşme, možná Bordum, možná Kaš). Tam se pak při správném nastavení operátora možno využívat bezplatný EU roaming. (Je potřeba zadat natvrdo nějakého řeckého operátora, aby se to nepřepínalo na drahý roaming přes Turecko.)
V průběhu času se kvalita operátorů téměř vyrovnala, takže rozdíl mezi operátory moc není. Avea typicky cílí spíš na firemní klientelu.
Kromě výše uvedených operátorů existuje hodně operátorů virtuálních.
Mezinárodní předvolba Turecka je +90 nebo 0090.
V Turecku jsou zakázány některé služby a blokovány některé IP adresy (typicky adresy poskytovatelů DNS, díky nimž by bylo možné obejít blokaci). Co jsem si všimnul, že je v Turecku zablokované:
Co z toho plyne: pokud chcete používat internet třeba pro práci (já třeba potřebuju Zoom), je potřeba si předem zařídit nějakou netradiční VPN, například VPN vaší firmy, VPN z osobního NAS a podobně. Netradiční VPN je potřeba, protože tradiční VPN turečtí operátoři blokují přes jejich známé IP adresy (ne pouze přes DNS).
Já v Turecku používám naši pracovní VPNku, kterou vám poskytnout nemůžu, ale předtím jsem vyzkoušel asi tři a nejlépe mi fungoval Sufrshark. Možná protože to není úplně nejznámnější VPN, tak se v Turecku neblokuje. Měsíční registrace do Surfharku stojí asi 13 euro, což je pro VPNky normální cena. Používal jsem ten nejlevnější program. https://surfshark.sjv.io/turecko
Vysvětlovat, proč se blokování děje, je nad rámec tohoto textu. Zjednodušeně se dá říct, že turecká vláda vnímá internet jako nástroj své mocenské politiky, jak mezinárodní, tak vnitřní. Pokud se vám z toho dělá špatně, tak za sebe doporučuju to brát pozitivně a radovat se z toho, že v Evropě máme internety svobodné, protože podobné regulace jsou technologicky snadné. Chrání nás naše právní prostředí.
Že v Turecku nefunguje Booking, je pitomé, ale dá se nahradit třeba služnou hotels.com. A dá se z něj objednávat z ČR.
Wifin je v Turecku relativně hodně. Jsou standardní součástí nabídky ubytování. Často jsou v hospodách, hlavně v turistických oblastech. Chcete-li k wifi heslo, zeptejte se "wifi šifrası var mı?" nebo tak nějak. To důležité je to slovo šifra, tedy heslo.
Dost často používám jenom wifiny a na mobilní data kašlu. Stejně by pak člověk byl jenom přilepený na sklo mobilu a to je v Turecku škoda. Mapy mám off-line (mapy.cz) a ostatní nepotřebuju.
Když vás jede víc, můžete si SIMku koupit jenom jednu a připojení si sdílet přes hotspot. Telefon, ve kterém SIMka je, ze sebe udělá wifi vysílač. Hledejte nastavení se jménem "personal hotspot", "sdílení připojení" nebo něco podobného. Jenom je potřeba počítat s tím, že se ten hotspot občas sám vypíná a že to žere baterku. Podobné řešení můžete použít i s Airalo.
Od té doby, co jsem objevil aplikace na off-line prohlížení map, už v Turecku ani moc on-line data nepotřebuji. Off-line aplikací na mapy je víc. Téměř všechny používají mapové podklady z OpenStreetMaps, ale ty jsou většinou dost dobré. Moje nejoblíbenější appka jsou klasické české Mapy.cz, případně světově nejrozšířenější Maps.me (subjektivně horší než mapy.cz). Stačí si na wifině stáhnout mapy Turecka a v terénu už je to pak bez problémů dostupné.
Kolem roku 2008 jsem vídal mnohem více internetových kaváren než v roce 2015. Ale stále se dají potkat. Dá se v nich napsat mail, stáhnout fotky z foťáku, vypálit cédéčko a tak různě.
Pozor přitom na tureckou klávesnici. Místo písmenka i má ı a v mailech to pak vypadá divně.
V Turecku bez problémů funguje GPSka (ostatně jako všude). Ačkoli trochu žere baterku, tak si lokalizaci nevypínám, abych mohl v případě ztráty mobilu použít Android Device Manager nebo Find My iPhone. To jsou aplikace, které dokážou na mapě lokalizovat nebo uzamknout telefon, stačí znát heslo.
Zlodějská nabídka na turistické SIMky na letišti - asi dvojnásobně
předražené proti normálním turistickým SIMkám a asi pětinásobně
předražené oproti eSIMkám Airalo.
když jsem začínal jezdit do Turecka v roce 2008, byly ještě běžné internetové
kavárny. Dnes už nejsou, jen se občas dá narazit na počítačovou hernu.