Sultanahmet v Istanbulu

Sultanahmet je něco jako ekvivalent pražského Starého města a Hradčan dohromady. Nachází se na špičce poloostrova centrálního Istanbulu. Tento poloostrov se jmenuje Fatih. Z jedné strany poloostrov oblévá Marmanské moře, špička míří do průlivu Bospor a ze severu ho ohraničuje zátoka Zlatý roh.

Aktuálně 2023:

  • Modrá mešita a Yerebatanská cisterna jsou znovu otevřené po rekonstrukci
  • Hipodrom je částečně ohrazený plotem, asi aby po něm nechodili lidi.
  • Ayasofya je proměněna na mešitu (formálně, nic se nezměnilo) a nově je do ní vstup bezplatný, ale strašně moc lidí
  • Palác Tokapi je krásně rekonstruovaný (vstupné cca 250 Kč)
  • Cisterna Binbirdirek je zavřená, asi na dlouho.

V oblasti Sultanahmetu jsou pozoruhodné zejména stavby:

  • Modrá mešita
  • Agia Sofia (původně katedrála, dnes muzeum)
  • Obelisky a hadí sloup v oblasti bývalého stadionu.
  • palác Topkapi
  • Yerebatanská cisterna
  • cisterna Binbirdirek

Kromě nejprofláknutějších staveb je Sultanahmet zajímavý svými uličkami a občasnými archeologickými vykopávkami. V ulicích směrem k Marmanskému moři (tedy na jih) se koncentruje největší nabídka ubytování pro individuální turisty. Velkou část Sultanahmetu (směrem do centra na západ) zabírají staré hrobky, porůznu obestavěné domy a obchůdky. A za nimi už se objevují ulice s obchodníky, plynule navazující na Velký bazar. Dá se to v pohodě všechno obejít pěšky.

Historicky je Sultanahmet jedno z nejvýznamnějších míst na světě. Až do 19. století vládl turecký sultán právě z paláce Topkapi nacházejícího se na úplné špičce poloostrova (a tedy i Sultanahmetu). Název Sultanahmet pochází od sultána Ahmeta, který (tuším) dal postavit modrou mešitu a v okolí nechal udělat hodně dobré práce.

Do Sultanahmetu míří téměř všichni turisté, kteří Istanbul navštěvují. V sezóně tu tedy umí být hodně husto. To ale není důvod Sultanahmet vynechat.

Doprava na Sultanahmet

Z letiště sednout na autobus a svézt se přímo na stanici Sultanahmet.

Z jiných částí Istanbulu je fajn využít tramvaj, která jezdí ze západu ze stanice Zeytinburnu, pak přes Sultanahmet pokračuje do přístavu a nádraží Eminönü a dál přes most přes Zlatý roh podél moře do Beyoğlu.

Z autobusového nádraží (Otogar) se dá na Sultanahmet dostat opět metrem a tramvají. Hlavní autobusové nádraží se nachází (stejně jako letiště) na červené lince. Dá se tedy také jet přes Zeytinburnu, ale to je zajížďka. Lepší je jet na stanici Aksaray, tam vystoupit a přejít asi 100 metrů na stanici tramvaje Yusufpaşa.

Další podrobnosti mám na stránce Doprava v Istanbulu a cesta z letiště.

Modrá mešita

Modrá mešita stále slouží jako mešita. Tím pádem je do ní vstup zdarma. Možná i kvůli tomu jsem se při svých posledních dvou návštěvách Sultanahmetu do Modré nepodíval, protože tam bylo tolik lidí a tak dlouhé fronty, že mě to odradilo. Viděl jsem ji už dvakrát, tak jsem to oželel. Kdo jste vevnitř nebyl, frontu vystůjte, stojí myslím za to.

Modrá mešita byla postavena někdy v 16. století nedaleko Agia Sophia, se kterou se docela malebně doplňuje. Modrá mešita je trochu menší než Agia Sophia, ale není to moc poznat. Modrá mešita má šest minaretů, což je docela hodně. Normálně mají významné mešity minarety maximálně čtyři, jenom v Mekce a  Medíně smějí mít více. Modrá mešita je tedy tak trochu rouhavá. Podle šesti minaretů se ale dá spolehlivě rozpoznat.

Mešita stojí v příjemném rozlehlém parku vedle bývalého závodiště. Nádvoříčko je volně přístupné bez omezení. Vchod pro turisty dovnitř do mešity je zezadu. Někdy jsou tu z turistů fronty. V podloubí na koberečku je nutné se zout. Prostor hlavní mešity je celkem příjemný, trošku magický. Ze stropu visí mohutné lustry. Zdi a sloupy mešity jsou zevnitř vymalovány modrými, zlatými a hnědými ornamenty a výplně skel jsou také do modra. Obložení sloupů je z alabastru, občas jsou kolem zdí kachlíky. Zadní asi třetina mešity je vyhrazena turistům. Dalo by se projít i dopředu, ale turisté chápou, že pokud nejsou věřící a nechtějí se modlit, tak dopředu chodit nemají.

U východního východu z mešity je v zaskleném pultu vystaven model mešity v Medině. Je vyroben z ryzího stříbra a zlata. Istanbulu ho věnoval saudský král. Model mě zaujal, ale co jsem viděl, tak ho ostatní turisté míjejí skoro bez povšimnutí.

Modrá mešita je otevřená třikrát denně 8.30 až 11.45, 13.00 až 15.15 a 16.15 až 17.15 (resp. dvakrát denně je přestávka). Je tedy potřeba si to trošku naplánovat, nebo počkat. V pátek je přestávka od 11 do 13.30.

Agia Sophia

Na samostatnou stránku jsem odsud přesunul informace o chrámu Hagia Sophia, zaslouží si to. Zde jen připomenu, že to byl ve své době největší chrám s největší kupolí na světě. Turci k chrámu přistavěli minarety a změnili jej na mešitu. Dnes osvěcené muzeum, architektonický skvost. Chrám navštěvuje hodně lidí, ale stojí to za to, hlavně pro zájemce o kult nebo architekturu.

Závodiště

Někdejší římské a byzantské závodiště, aneb stadion, je dnes prostě jedním z náměstí. Místo drah pro závodní vozy jsou normálně vedlejší silnice a okolí obracecích sloupů je pokryto jednoduchým parčíkem.

Na závodišti jsou zajímavé dva obracecí sloupy: jsou to obelisky dovezené kdysi pradávno z Egypta. Uprostřed závodiště pak stojí bronzový centrální sloup znázorňující spirálovitě propletené hady. Původně stál sloup ve starořeckých Delfách a byl vyroben jako poděkování bohům za vítězství Řeků v bitvě u Platají. Do Konstantinopole ho přemístil už Konstantin Veliký v roce 324. Sloup je už dlouho nekompletní, napřed poškozený křižáky a od roku 1700 chybí i všechny tři hadí hlavy.

Na závodiště se samozřejmě neplatí žádné vstupné, protože je to prostě náměstí. Velmi blízko je vstup do parku Modré mešity a je odsud blízko všude. Proto se sloupy a náměstí stává častým výchozím bodem turistických prohlídek Sultanahmetu.

Já osobně mám na tohle místo sentimentální vzpomínku. Během naší první cesty do Turecka jsme se při přestupu z letadla na letadlo rozhodli mrknout do středu Istanbulu aspoň na hodinu. Vystoupili jsme z tramvaje právě tady a poprvé rozdýchávali tureckou atmosféru mírného orientu. Vtom z modré mešity spustil zpěv muezína. Slyšeli jsme to tehdy prvně. Atmosféru padajícího večera s pomalu rozsvěcovanými světly mešit jsme si v tu chvíli moc užili. Od té doby jsem tady byl mockrát, ale vždycky si na ten první večer vzpomenu.

Yerebatanská cisterna

Hned přes ulici od Agia Sophia je malý domek, což je vstup do podzemní Yerebatanské cisterny. Zatopené podzemí stojí za návštěvu, i přes frontu a vyšší vstupné.

Další památky Sultanahmetu

Potřebuju volný víkend. Uááá. Je to moc psaní. Ještě mi zbývá dopsat:

Palác Topkapi - vstupné 20 TL (2010), do parku zdarma. Do paláce se možná ani nevyplatí chodit, protože je tam spousta turistů a nic moc. Nejzajímavější stavba je Harém, ale do toho se platí další extra vstupné, což mi nepřijde úplně fér. Topkapi možno vypustit.

istanbul-hagia-sophia-5970-tulipanyistanbul-hagia-sophia-5974

 

Turecko > Istanbul > Sultanahmet

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.