Letecky do Turecka

Obsah: Kdo do Turecka létá - Turecké aerolinie - Smartwings - Lowcosty z Německa - Chartery - Turečtí vnitrostátní dopravci - Turecká letiště - Bývávalo

Často hledáte, jak se v Istanbulu dostat z letiště. Změny v souvislosti s epidemií COVID-19 nestíhám aktualizovat, prosím o pochopení. V době pandemie může být leccos jinak.

Kdo do Turecka létá

  • Turkish Airlines
  • Pegasus Airlines
  • SmartWings do Antalye
  • České aerolinie už ne
  • Další lowcosty z Německa a Rakouska, například Pegasus airlines, Corendon
  • Další standardní aerolinky z Německa (Lufthanza, Turkish airlines)
  • Občas nějaký charter z Prahy

Turecké aerolinie - THY

Státní společnost Turkish Airlines (turecky Turk Hava Yollari, zkratka THY) je nejčastějším dopravcem mezi Čechami a Tureckem. Je to společnost velmi příjemná, mám ji rád. Možná je to kvůli výbornému jídlu, které se rozdává za letu, ale i jinak jsou THY v pohodě.

Turkish Airlines (THY) mají centrálu v Istanbulu. Na mnoho dalších tureckých letišť se dá dostat právě jenom s THY.

Zpáteční letenka do Istanbulu stojí s THY málokdy méně než 5 tisíc Kč (včetně poplatků), takže to není žádný lowcost, ale taky ne předražené. Jednosměrné lety (ne zpáteční) se moc nevyplácejí. Cenově výhodné jsou lety přestupní, když potřebujete do nějakého dalšího tureckého letiště. Kromě toho, že THY je často jediná společnost, která dopravu po takové trase vůbec zajišťuje, to ani není zas tak drahé. Sice existují ještě další vnirostátní lowcosty (např. Anadolu Jet), ale pokud přiletíte s THY do Istanbulu, je následující letenka slušně levná (kolem tisícovky na jeden let, samozřejmě je to potřeba koupit dohromady s tou z Česka). Například zpáteční přestupní jednosměrná letenka z Prahy do Antalye nebo do Kaiseri  (tedy celkem 4 lety) se dá sehnat kolem osmi tisíc Kč (včetně všech poplatků). S Turkish Airlines se dá také asi nejvýhodněji létat přes Istanbul do některých arabských zemí a do východní Afriky.

U společnosti Turkish Airlines mám velmi rád konfort, který poskytují i v ekonomické třídě.

Turkish Airlines mají web na adrese www.thy.com, případně českou verzi na www.turkishairlines.cz 

SmartWings - Travel Service

Linka Praha - Antalya zkoušela od roku 2011 létat každý den, ale při aktualizaci této stránky v roce 2015 už zase létá jenom v létě, konkrétně od 16. května do 16. října. Ceny letenek jsou srovnatelné s Turkish Airlines (takže kolem 9 tisíc zpáteční, s velkým předstihem mimo sezónu 5 a půl), ale je to bez přestupu, takže rychlé. Kupuje se na Smartwings. Předpokládám, že většinu letenek vykoupí cestovní kanceláře jako charterové letenky. (SmartWings je maloobchodní značka české firmy Travel Service).

SmartWings létají do Turecka z Prahy, z Brna, z Ostravy a z Pardubic.

Pegasus Airlines

Od léta 2014 létá z Prahy 2krát nebo 3krát týdně Pegasus Airlines. Z pražského letiště na istanbulské letiště Sahiba Goçken. Když se nakupuje brzo (psáno v dubnu 2014), dá se zpáteční letenka sehnat pod 3 tisíce. http://www.flypgs.com/en/

Lowcosty z Německa

Pegasus airlines http://www.flypgs.com/, létá například z Drážďan do Antalye

Sun Express http://www.sunexpress.com taky například z Drážďan do Antalye. Není tak laciný jako Pegasus airlines, ale je levnější než Turkish Airlines.

Corendon http://www.corendon.com/ taky například z Drážďan do Antalye.

Chartery

České cestovky do Turecka vozí své klienty charterovými lety. To znamená, že si cestovka objedná celé letadlo nebo jeho část a náklady účtuje klientům přímo v ceně zájezdu. Teoreticky se dá zařídit, že si můžete koupit jenom letenku bez toho, abyste kupovali také ubytování. Můžete to zkusit jednak přímo u cestovek, ovšem ty prodávají své charterové letenky jenom nerady a říkají si za ně nesmyslné ceny. Druhá možnost je zkusit koupit letenku u nějaké firmy, která prodává letenky přímo cestovkám nebo fyzickým osobám. Většinou to jsou ale stejné lety jako Smartwings, takže šance na lepší cenu bude malá.

Co jsem ale zkoušel sehnat, tak je do dost bída. Netradiční způsob, jak se dostat do Turecka charterovým letadlem, je přes řecké ostrovy Rhodos, Samos, Chios nebo Kos a pak trajektem. To se hodí, pokud míříte do jihozápadní části Turecka. Cena charterové letenky například na Rhodos se v létě 2008 pohybovala kolem 3600 za jednu cestu (konečná cena). Šíleně vysoké ceny trajektů mezi Řeckem a Tureckem (kolem 30 euro za jednu cestu) této variantě ale ubírají na přitažlivosti, protože turecké aerolinky THY jsou pak jasně lacinější.

Výběr nejvýhodnějších leteckých dovolených do Turecka.

Turečtí vnitrostátní dopravci

Atlas jet http://www.atlasjet.com/

Pegasus Airlines létá i z Německa, ale také po Turecku http://www.flypgs.com/

Onur air létá uvnitř Turecka http://www.onurair.com.tr/

Sun Express létá velmi levně uvnitř Turecka.

Turecká letiště

kód letištěnázev letiště nebo město
ADAAdana
ADFAdiyaman
AJIAgri
ANKAnkara
AYTAntalya
BALBatman
BXNBodrum (Milas)
YEIBursa
DLMDalaman
DNZDenizli
DIYDiyarbakir
EZSElazig
ERCErzincan
ERZErzurum
ESKEskisehir
GZTGaziantep (Antep)
HTYHatay (Antakya)
IGDIgdir
dříve IST, nyní nevímIstanbul Atatürk,
staré letiště Istanbul
SAWIstanbul Sabiha Gokcen
IST, dříve krátce IGANové letiště Istanbul
IZMIzmir
KCMK. Maras
KSYKars
ASRKayseri
KYAKonya
MLXMalatya
MQMMardin
MSRMus
NAVNevsehir
SSXSamsun
SFQSanliurfa (Urfa)
VASSivas
TZXTrabzon
VANVan

Pokud letíte přes Istanbul, téměř vždy budete využívat nové letiště Istanbul, které leží na Evropském břehu Černého moře asi 40 km SZ od Istanbulu. Druhé istanbulské letiště Sabiha Gokcen leží na straně asijské, za Bosporem. Kdybyste náhodou přes Sabiha Gökçen cestovali, počítejte s tím, že přeprava na Sabiha Gökçen zabere nějaký čas a stojí nějaké peníze. Dá se tam dostat MHDéčkem (metrem, pak tramvají, pak lodí, pak autobusem, přibližně 2 hodiny, 6TL) nebo rovnou autobusem přes most (podrobnosti neznám) nebo taxíkem (1 hodina, 30TL, ve skupině levněji).

Nové letiště Istanbul

Na podzim 2018 se v Istanbulu otevřelo třetí letiště, nyní největší na světě. Jmenuje se prostě Letiště Istanbul. Kód má IST, ten převzalo od starého Ataturkova istanbulského letiště.

Do 6. dubna 2019 fungovalo nové letiště v testovacím režimu. Nyní je veškerý provoz přesunut na nové letiště. Od roku 2022 k němu jezdí i istanbulské metro.

Pokud potřebujete z nějakého důvodu rozlišovat staré a nové istanbulské letiště, tak nové se nejmenuje Atatürk. Staré se jmenuje Atatürk Havalimanı, nové prostě İstanbul Havalimanı.

Igdir

Letiště Igdir funguje od léta roku 2012, je hned pod Araratem (ideální pro někoho, kdo chce vyzkoušet cestu na Ararat nebo do Arménie). I když přímá linka z Prahy do gruzínského Kutaisi je na procestování Arménie a východního Turecka asi lepší.

Vizte též: Istanbul - doprava z letiště

O cestování letadlem do jiných zemí píšu na jiných svých webech: Portugalsko letadlemGruzie leteckyBulharsko letenky, do Tuniska leteckylety mezi Kanárskými ostrovy, Maroko letecky, lety na Madeiru


na letišti v Antalyi


běžné jídlo rozdávané u Turkish Airlines


příklad letenky


Letiště v Antalyi


Turci čekají v příletové hale na Atatürkově letišti v Istanbulu


staré letiště v Istanbulu


Airbus Tureckých aerolinií v roce 2007


příklad letenky zobrazené v počítači


ukazatele k odletovým bránám v na letišti v Istanbulu


menu v běžné ekonomické třídě Turkish Airlines


běžné jídlo v Turkish Airlines, nějaké těstoviny, salát, moučník, sýr a máslo k housce, voda


rýže s něčím, salát s lososem, tvarohový dezert, sušenky, houska, máslo, sýr, voda a džus


po jídle horký čaj a oříšky


slabší verze jídla z posledních let. Salát, bageta, voda, jogurt, k pití jsem si dal ayran


na vnitrostátních linkách Turkis Airlines rozdávají jenom menší jídlo, třeba bagetu s krůtím masem, salát s cizrnou a vodu


opět běžná klasika: rýže s masem, salát s lososem, tvarohový dezert, houska, sýr, máslo, voda, džus


jiná varianta běžného jídla u Turkish Airlines


další varianta s bramborovou kaší


karbanátky s bulgurem a cuketou, salát s lososem. Už určitě chápete, s s Turkish Airlines cestuju často a rád.


Nějaké předměstí Istanbulu focené z letadla.


koridor mezi mezinárodním a domácím terminálem na starém Istanbulském letišti. Zrádná je ta šipka mířící dolů, což ve skutečnosti znamená dopředu.


Jídlo rozdávané druhou společností létající z Prahy do Istanbulu - Pegasus Airlines. Houska se sýrem, 2013. Nyní možná už ani to ne.


značka Pegasus Airlines na špičce křídla.


Občas se dá letět z Drážďan a cestu si zpříjemnit zastávkou u Labe.

letecky-5054-corendon
Letadlo Corendon na letišti v Praze

letecky-5271-flotila-turkish
Letadla společnosti Turkish Airlines


Restaurace Praha na pražském letišti na Terminálu 1 v patře. Téměř povinně sem chodím po odbavení před odletem na jídlo, protože je levné a dobré.


Uklízecí četa na letišti v Istanbulu čeká, než cestující vylezou z letadla, aby ho mohli uklidit.

 

Popis destinací:

 

Stránky Turecko.org píše Dušan Janovský, Yuhů. +420 732 746 901, janovsky@gmail.com, kontakt.